Marginesy w pracach licencjackich, magisterskich i zaliczeniowych.

Są niezmiernie zachowania odpowiedniego

Podstawowym elementem, o który powinniśmy się zatroszczyć pisząc prace licencjackie, magisterskie czy zaliczeniowe, jest odpowiednie ustawienie marginesów. Są one niezmiernie ważne do zachowania odpowiedniego wyglądu pracy i poprawności jej wydruku.

Zazwyczaj 2,5 cm marginesów

Marginesy stosowane w pracach dyplomowych są inne niż te, którymi posługujemy się w tradycyjnych dokumentach tworzonych w edytorze tekstu Word. Wytyczne dotyczące wielkości marginesów ustala uczelnia. Zazwyczaj jest to 2,5 cm dla marginesów górnego, dolnego i prawego. Margines lewy powinien mieć wielkość 3,5 cm. Jest to motywowane zachowaniem 1 cm potrzebnego na oprawę. Układ marginesów powinien pozostać niezmieniony przy wydruku. Wytyczne te dotyczą egzemplarzy pracy licencjackiej bądź magisterskiej przeznaczonej do rąk promotora i recenzenta.

Wielkość marginesów powinna pozostać niezmieniona

Nieco inaczej przedstawia się sprawa marginesów w egzemplarzu pracy dyplomowej przeznaczonej do dziekanatu. Wielkość marginesów powinna pozostać niezmieniona, jednak przy wydruku trzeba zmienić układ marginesów na marginesy lustrzane. Jest to spowodowane koniecznością drukowania tego egzemplarza w wersji dwustronnej (patrz wcześniejszy tekst o drukowaniu pracy licencjackiej).

Następnie opłaciłoby

Właściwy margines, dostosowany do uczelnianych wymogów, ustawia się korzystając z opcji Plik->Ustawienia strony. Następnie należy wybrać zakładkę Marginesy i wpisać odpowiednie parametry dla poszczególnych marginesów. Najlepiej zrobić to zanim zaczniemy pisać pracę dyplomową lub zaliczeniową - unikniemy wtedy przesuwania się tekstu i elementów graficznych, prowadzących do destabilizacji układu pracy.